utorak, 2. svibnja 2017.

Ako hoćete da dijete dobro uči, morate se ovako ponašati: Čuveni ruski psiholog dao 12 savjeta roditeljima


Pubertet je najteži period u životu vašeg deteta, to je vreme složenih psihičkih i fizičkih promjena.
Mihail Labkovski, popularni ruski psiholog, poručuje roditeljima kako izabrati školu, treba li raspravljati s učiteljima i u kom trenutku dijete stvarno treba ostaviti na miru. Ako ne želite da dozvolite da škola slomi vaše dijete, ovih 12 savjeta će vam biti od velike pomoći, pišu “Detinjarije“…
1. Prije škole djecu ne treba opterećivati. Do 6-7 godina mozak djeteta fiziološki nije spreman da prima veliki obim informacija. Vi ćete izgubiti novac, a dijete – djetinjstvo.
2. Nemojte za đaka prvaka tražiti “jaku školu”. U nižim razredima za dijete je najvažnije da postigne psihološki komfor. Zato odaberite normalnu školu, blizu kuće. Dijete neće trošiti vrijeme i snagu na odlazak i povratak, i lakše će mu biti da gradi odnose sa prijateljima iz odkeljenja ako žive u komšiluku.
3. Prva učiteljica ne treba da bude stroga nego dobra. Potrebna vam je adekvatna učiteljica koja voli djecu i radi u školi jer voli taj posao. Zato idite u proljeće u obližnju školu i raspitajte se kod roditelja četvrtaka.
4. Škola je odgovornost vašeg djeteta, a ne vaša. Možete uzeti odmor prve dvije sedmice na početku prvog razreda, a onda se dogovorite s djetetom: “Mene tvoja škola ne uznemirava, a ja neću uznemiravati tebe.”
5. Prestanite da zapitkujete šta je bilo na svakom času i da pretjerano reagujete na ocjene. Neka tema škole postane tabu. Ako dijete želi da razgovara o školi, razgovarajte; ako ne želi – ne treba mu kliještima izvlačiti riječi iz usta.
6. Domaći ne treba raditi s djetetom, školsku torbu mu ne treba spremati, da li je nešto zaboravilo, ne treba vi da vodite računa. Mislite malo na sebe – to dijete trebalo bi da vas pripazi u starosti. A ako vi sve radite umjesto njega, to u budućnosti neće biti mali problem.
7. Naravno da svom djetetu možete pomoći. Ali dijete prvo treba da pita: “Mama, ja ovo ne razumijem?” A ne da vi malo-malo pa prilazite i pitate da li je sve u redu. Ako dijete ne pita ništa, znači da je sve u redu.

8. Ako učitelj ne voli vaše dijete, problem se mora rješavati. Probajte da prvo razgovarate s učiteljem, zatim s direktorom, ako nema fajde – idite dalje. Možete ga prebaciti u drugo odjeljenje pa čak i školu. Ni u kom slučaju dijete ne treba ostavljati u stanju dugog permanentnog stresa.
9. Pubertet je najteži period u životu vašeg djeteta. Počinje između 12. i 14. i traje do 15-16. godine. To je vrijeme složenih psihičkih i fizičkim promjena. Upravo u to doba djeca polažu prijemne ispite. Dijete može lošije učiti, od odlikaša postati trojkaš. Ako ne želite konflikte i teže probleme, uključujući i pokušaje samoubistva – ostavite dijete na miru. Vaš zadatak je da to vrijeme prođe što mirnije i što brže da bi se košmar završio.
10. Ne treba dolaziti u otvoren konflikt sa školom – vrlo vjerovatno ćete izgubiti bitku. Kada vas pozovu na razgovor i budu pričali o jakoj školi, složenom programu i potrebi da se pozabavite djetetom – ne suprotstavljajte se. I nastavite da radite po svome.
11. Nije neophodno specijalno razvijati djetetove talente ako to dijete ne želi. Talenat treba da pruža radost, a ne da se iskorištava. Ne treba se naprezati, tražiti pedagoge ne bi li neko dao odgovor na pitanje “šta čuči u njemu?” Najćešće ne čuči ništa posebno i u tome nema ničeg tragičnog.
12. Najvažnije je da naučite da svoje dijete prihvatate ne očekujući od njega ništa. Nije važno kako uči, volite ga onakvo kakvo jeste i šta god da radi. Da, kad bude imao 15, biće teže nego kad mu je bilo pet. Dijete ne treba da u vama izaziva nekakvo odbijanje. Ali da bi bilo tako, treba prvo da zavolite sebe.
IZVOR: kreativnazena

Maslačak liječi rak, hepatitis, jetru, bubrege, želudac… Evo kako ga pripremiti!




Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi

Početak je travnja i idealno vrijeme za branje maslačka. Uputite se izvan grada, na područja daleko od prometnica i uživajte u prirodi i branju.

Cijelu biljku najlakše je ubrati tako da pod njezin korijen zavučete nož i izvučete biljku s korijenom jer su svi dijelovi ove samonikle biljke vrlo ljekoviti.

Lišće maslačka (radič) pripremite na salatu. Odlična je kombinacija uz kuhana jaja i krumpir, a po vitaminskom bogatstvu nadmašuje špinat i rajčicu. Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi, piše AlternativaZaVas. Maslačak sadrži više karotena od mrkve i odličan je izvor različitih minerala i vitamina.

Stabljike maslačka pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac. Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i mlijeko iz stabljike poznato je za uklanjanje bradavica. Iako neki vjeruju da je “mlijeko” maslačka otrovno, to nije točno i istina je potpuno suprotna. Vrlo je ljekovito.

Od cvjetova ove biljke dobiva se sirup, koji ponekad nazivaju i medom. Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja. Sada je pravo vrijeme da zakoračite u prirodu i pribavite si maslačak.

Priprema:



Uberite oko 400 žutih cvjetova maslačka. Prelijte ih s 3 litre hladne vode i ubacite na kriške narezana 4 limuna i 4 naranče. Ostavite 24 sata. Nakon toga kroz gazu procijedite da ne ostanu mrvice i prebacite tekućinu u lonac. Dodajte 2 kilograma šećera i, uz često miješanje, kuhajte otprilike sat i pol nakon što tekućina proključa. Trebali biste dobiti gušći sirup.

Zatim smanjite vatru i dobiveni vrući sirup prelijte u tople staklenke koje ste prije toga sterilizirali. Zatvorite. Sirup je gušće teksture pa se često naziva i medom. Odličan je za uklanjanje simptoma prehlade, kašlja, bronhitisa… Uzimajte ga na žličicu. Odličan je i za djecu pa se ne bojte davati ga svojim mališanima svaki dan.

Čaj od cvjetova

Možete pripremiti i čaj. Uberite cvjetove i osušite ih na zraku. Od osušenih cvjetova napravite čaj i pijte ga uvijek svježe pripremljenog. Možete u njega dodati i med, čime ćete dodatno obogatiti ljekovitost čaja, ali nemojte zaboraviti da se med nikada ne stavlja u čaj dok je vruć niti metalnom žlicom. Koristite drvenu ili plastičnu.

Korijen maslačka liječi rak

Da je ova biljka toliko ljekovita, ne tako davno su otkrili i znanstvenici koji su izvijestili da se korijenom maslačka može izliječiti rak. Ako želimo čuvati korijen maslačka, potrebno ga je osušiti. Prije sušenja, korijenje treba pažljivo oguliti i izrezati na jednake manje komadiće. Nakon toga se korijen maslačka suši na svježem zraku. Korijen maslačka raširite na podlozi, na suhom i hladnom mjestu s dobrim protokom zraka. Korijen će se osušiti u razdoblju od 3 do 14 dana, a prepoznat ćete da je osušen kada postane krhak pod prstima. Suhi korijen maslačka zadržava ljekovita svojstva ovako osušen i do godinu dana, uz čuvanje u staklenci na suhom i tamnom mjestu.

Korijen maslačka čisti jetru, žuč, bubrege i limfu te potiče bubrege da toksine kroz urin šalju van iz tijela. Ovaj korijen koristi se i za liječenje mnogih bolesti, poput opstipacije (op.a. zatvor), čisti kožu od akni, edema i slično, liječi artritis, reumu, hepatitis, žučni kamenac…

Korijen maslačka je izrazito dobar za ženska oboljenja, posebno u prevenciji i liječenju različitih bolesti dojki, poput ciste, karcinoma, raznih tumora, nateknutih grudi i problema s dojenjem i majčinim mlijekom.

Da bi se iskoristio puni potencijal korijena maslačka, najbolje ga je koristiti kao dekokciju ili tinkturu.

Recept za dekokciju je sljedeći: pomiješajte 30 grama suhog korijena maslačka sa 60 grama svježeg te smjesu prelijte sa 2,5 decilitara vode u što dodate prstohvat soli. Pustite tekućinu da provri, prekrijte posudu i lagano kuhajte 20 minuta. Nakon kuhanja, sadržaj procijedite, te pijte po tri šalice “čaja” dnevno.

Čaj od korijena maslačka:

Korijen biljke osušite, zatim sitno narežite i sameljite. Pohranite prah za buduću upotrebu. Na dan pijte pola čajne žličice uz čašu vode.

Izvor http://lijekizprirode.com/

JUTARNJA BANANA: Japanska tehnika koju su ŽENE probale i hvale na sve strane!



Konzumirajte bananu za doručak 
Nakon što se probudite, popijte čašu vode.
Vaš doručak treba se sastojati od jedne banane. Možete pojesti više od jedne, ali ne treba se prejesti.
Ručak i večera
Morate imati večeru do 6 sati.

Pijte samo vodu
Lezite ranije u krevet
Svaki dan prošetajte minimalno kilometar i onda svaki put pojačavajte.

Tražit će da im otkrijete vašu tajnu: Uz OVO ulje vaša kosa, trepavice i obrve rasti će kao ludi!



Većina žena, ali u posljednje vrijeme, i dosta muškaraca ulažu puno vremena i novca u kosu. Svaka žena želi imati dugu, sjajnu i zdravu kosu što ih čini još ljepšim.
U nastavku ćemo vam pokazati kako jednostavno uz ricinusovo ulje možete poboljšati izgled i podstaći rast vaše kose, obrva i trepavica, piše “Megagiga“…
Ricinusovo ulje se pokazalo fantastičnim za tretman kose. Ovo ulje je bogato omega 9 masnim kiselinama koji čine kosu zdravom i podstiču je da raste dosta brže.
Tretman sa ricinusovim uljem je 100% prirodan, bez ikakvih hemikalija a ono što je još bitno jeste da uopšte nije skup a rezultati su više nego fantastični.
Za savršen tretman vaše kose, obrva i trepavica trebate:

5 kašika ricinusovog ulja
5 kašika kokosovog ili bademovog ulja
Priprema i način korištenja:
S obzirom da je ricinusovo ulje veoma gusto trebate ga otopiti sa drugim uljem kao što je bademovo ili kokosovo. Nakon što ih pomiješate dobro, primjenite ulje na glavi i zahvaćena područja. Dobro ga umasirajte u vašu kosu od korijena do vrha.
Ovaj proces bi trebali raditi noću kako bi ga ostavili da djeluje do sljedećeg jutra. Kada ga primjenjujete na glavi zaštitite glavu nekom kapom ili plastičnom folijom.
Sljedećeg dana kada ustanete operite kosu normalno kako bi se ulje uklonilo. Vrlo brzo nakon što počnete primjenjivati ovo ulje primjetit ćete zadovoljavajuće rezultate.
Izvor: haber.ba

SVIJET BEZ RAKA: NJEGOVO VELIČANSTVO VITAMIN B17!

Polazeći od ove pretpostavke američki biokemičar Ernst. T. Krebs sredinom prošlog stoljeća izdvojio je kemijsku supstancu za koju se ispostavilo da može razoriti stanica raka.
Riječ je o VITAMINU B17 (koji se također naziva amygdalin ili laetril).
Iako je Krebs kroz svoja istraživanja uspio dokazati učinkovitost laetrila, cijeli koncept liječenja raka uz pomoć nekakvog ‘vitaminskog pripravka’ izvrgnut je ruglu i proglašen pukom besmislicom.
Po uobičajenom obrascu, FDA je ubrzo pokrenula masovnu kampanju protiv tog jeftinog i lako dostupnog lijeka, temeljenu na tvrdnji da je vitamin B17 izuzetno opasan, jer sadrži cijanid.
Pritom su, nekako, zaboravili spomenuti da hrana koju svakodnevno konzumiramo, također sadrži brojne prirodne otrove, pa smo još uvijek živi i zdravi, zahvaljujući pukoj činjenici što su količine toksina koje unosimo u organizam, neškodljive za zdravlje.
Zabranama i zastrašivanju vezanim uz uporabu vitamina B17 i nije se za čuditi, uzme li se u obzir koliko ljudi dobro živi na temelju prihoda od proizvodnje i prodaje farmaceutskih lijekova za rak.
Srećom, među liječnicima je bilo dovoljno entuzijasta koji su tijekom proteklih godina u praksi uspjeli potvrditi Krebsov koncept i tako izliječiti mnoge oboljele.
Između ostalog, zanimljivo je spomenuti da je na temelju više istraživanja ustanovljeno kako Eskimi, pripadnici plemena Hunza, kao i pripadnici ostalih izoliranih zajednica diljem svijeta, koji jedu hranu bogatu vitaminom B17, nikada ne obolijevaju od raka.
Što je vitamin B17
Vitamin B17 (laetril, amygdalin) je prirodni sastojak, koji se nalazi u mnogim namirnicama.

Amygdalin je prvi put otkriven 1830. u gorkom bademu. Ernst. T. Krebs, Jr. (1912 – 1996) je bio kemičar koji je prvi promovirao amygdalin kao lijek protiv raka početkom 1950 godine.


Vitamin B17 u većim količinama možete pronaći u…
divljim kupinama
trešnjama
ribizlu
košticama jabuke, kruške i šljive
košticama marelice, breskve i nektarine
bobu, mung dalu
gorkim bademima
indijskom oraščiću
australskom orahu (macadamia)
U nešto manjim količinama ima ga u…
ogrozdu
grožđicama
dudu
dunji
jagodi
malini
sjemenkama lana
prosu, ječmu, heljdi
leći, crvenom grahu, mahunama
Ipak, najveća koncentracija vitamina B17 je u koštici marelice.
Kako vitamin B17 djeluje na stanice raka
Laetril se sastoji od 1 molekule benzaldehida, 1 molekule hidrocijanida i 2 molekule glukoze.
Benzaldehid i cijanid su otrovni elementi, ali u spoju vitamina B17 s molekulama glukoze su inertni i nemaju toksično djelovanje.
Da bi se cijanid i benzaldehid mogli osloboditi iz vitamina B17, potrebno je da dođu kontakt sa specifičnim enzimom beta-glukozidazom (betaglucosidase). Ovaj enzim je prisutan svugdje u ljudskom tijelu, ali najviše ga ima u stanicama raka (do 3000 puta više).
Princip djelovanja je jednostavan: stanice raka za svoj rast trebaju ogromne količine energije, odnosno glukoze.
Kad unosite vitamin B17, stanice raka apsorbiraju molekule glukoze iz vitamina B17, a s enzimom beta-glukozidazom ‘otključavaju’ benzaldehid i cijanid iz vitamina B17, uzrokujući vlastitu smrt.
Zahvaljujući velikoj koncentraciji enzima beta-glukozidaza vitamin B17 je izrazito smrtonosan za stanice raka, dok za ostale zdrave stanice nije toksičan.
Princip rada vitamina B17 podsjeća na trojanskog konja: stanice raka se polakome za glukozom, a kad je apsorbiraju bivaju terminirane.
Kako koristiti vitamin B17
Za preventivu, dovoljno je redovito jesti hranu bogatu vitaminom B17. Primjerice, pojedete li dnevno tri jabuke s košticama, opskrbit ćete organizam dovoljnom količinom B17 za dnevne potrebe.
Što se konzumiranja sjemenki marelica tiče, zdrav razum nalaže da ih se odjednom ne pojede više nego što bismo pojeli svježih marelica.
Dakle, kad pojedete marelicu, razbijete košticu pa sažvačite i bademastu jezgru. Općenito, preporučuje se konzumirati 5-7 sjemenki marelica na dan.
Oboljeli od raka tijekom dana bi trebali uzimati jednu do dvije sjemenke na sat, no najbolji rezultati postižu se konzumiranjem 3-5 sjemenki svakih sat vremena tijekom dana.
Ipak, to uvelike varira od osobe do osobe, ovisno o tjelesnoj težini. Kao smjernica, može se uzeti 1 sjemenka na svakih 4,5 kg. tjelesne težine.
Preporučuje se da ne uzimate više od 35 koštica marelice dnevno.
Kao preventiva laetril je pokazao stopostotnu učinkovitost, no što je s oboljelima? Mogu li se oni izliječiti uzimanjem vitamina B17?
Jest, mogu, pod uvjetom da njihovi vitalni organi dotad nisu nepopravljivo oštećeni prethodnim tretmanima, poput kemoterapije i zračenja.
Od Krebsova otkrića 1952 godine, do danas, bilježi se na tisuće izlječenja maligne bolesti u terminalnoj fazi, uz pomoć laetrila. Većina njih opisana je u 30-tak objavljenih radova s potpisom uglednih liječnika.
U terapijske svrhe laetril se može unijeti u organizam konzumiranjem sjemenki ili ulja marelice, ili u tabletama i injekcijama laetrila.
B 17 uistinu bismo mogli nazvati vitaminskom bombom koja ima sposobnost razoriti stanice raka, no ne smijemo ispustiti iz vida da terapija tim vitaminom sama po sebi neće izliječiti rak, iz jednostavnog razloga što je pojava te bolesti posljedica ukupnog poremećaja metabolizma.
U skladu s tim, pri liječenju raka nužno je cijeli metabolizam dovesti u red.
Treba pripomoći ukupnom metaboličkom terapijom koja se temelji na unosu enzima i cinka. Bez enzima i cinka, liječenje laetrilom neće biti uspješno. Usto, preporučuje se uzimanje magnezija, selena, mangana, te vitamina C, A, E, B6, B9 i B12.
Često nas zdravstvene probleme tjeraju u potragu za prirodnim rješenjima. I tako, na vlastito čuđenje, često otkrivamo da su najbolja rješenja u pravilu najjednostavnija.


izvor:alternativa za vas

DA LI STE PROBALI STAVITI CIMET U JUTARNJU KAFU? KORISNO JE!


Cimet je jedan od najstarijih poznatih začina, a zabilješke o njemu pominju se u starom zavjetu, egipatskim, grčkim i rimskim spisima. Veoma je koristan jer sadrži kalcijum, željezo, mangan, vitamin C i vitamin K, kao i dijetetska vlakna.
Cimet je jeftin i ima dobar okus. Mnogo je razloga da ga konzumiramo svakodnevno. Najbolje ga je uzeti ujuro – uz jutarnju kafu i doručak. Evo zašto:
Cimet jača imunitet
Kombinacija meda i cimeta već dugi niz godina koristi se kao prirodni lijek. Kašičica meda i četvrtina kašičice cimeta rastvorene u čaši tople vode poboljšavju imunitet i štite organizma od virusa i bakterija, piše Radiosarajevo.
Stimulira rad mozga
Miris cimeta može poboljšati kognitivne sposobnosti, pamćenje, obavljanje određenih zadataka i da se povećava budnost i koncentraciju.
Smanjuje nivo šećera i holesterola u krvi

Redovna upotreba cimeta može da smanji nivo šećera u krvi i lošeg holesterola (LDL). U studiji su učestvovali ljudi sa dijabetesom tip 2 koji su konzumirali 1 do 6 grama cimeta dnevno. Njihov holesterol smanjen za 18 dosto, a nivo šećera u krvi za 24 odsto.

Smanjuje menstrualnu bol
Žene koje pate od jakih menstrualnih bolova trebalo bi da povećaju unos cimeta. Redovnom upotrebom, ovaj začin pomaže ublažavanje bolova.
Povećava nivo energije i cirkulaciju
Topli napitak, npr. voćni čaj sa četvrtinom kašičice cimeta vratit će vam energiju i pospješiti cirkulaciju. Posebno je korisna za ljude kojima su noge često hladne.
Eliminira napade gladi
Cimet regulira šećer u krvi, što neutralizira napade gladi. Ukoliko ste na dijeti, za užinu pojedite pečene jabuke s cimetom. Kombinacija cimeta i jabuka ima mnogo prednosti. Dokazano je da ljudi koji redovno konzumiraju jabuke sa cimetom imaju manje masti u stomaku.
Protiv opstipacije
Cimet je odličan izvor dijetetskih vlakana koja pomažu osobama koje pate od opstipacije odnosno zatvora. Vjeruje se da redovno uzimanje malih količina cimeta ima pozitivan uticaj u stvaranju gasova u želucu.
Omekšava grubu kožu na stopalima
Pomiješajte sok od pet limuna, jednu kašičicu maslinovog ulja, pola šolje mlijeka, pola šolje vode i dvije kašičice cimeta i umočite noge u ovu tečnost na 15 minuta.
Kako redovno konzumirati cimet
Stavite pola kašičice cimeta u kafu, kapućino, toplu čokoladu, mlijeko ili čaj.
Pospite bananu sa četvrtinom kašičicce cimeta.
Dodajte pola ili cijelu kašičicu cimeta u žitarice za doručak.
Kada vam se jede nešto slatko, pomiješajte četvrtinu šolje meda sa pola kašičice cimeta i dvije šolje badema. Pecite 15 minuta u rerni na temperaturi od 180 stepeni.
Izvor: Cafe.ba/ekskluziva.ba

Kako uzgojiti začinsko i ljekovito bilje (Metvica, Peršin, Origano, Kadulja, Bosiljak, Lovor)

Možda niste znali, ali jesen je idealno vrijeme za sadnju kućnog vrta sa začinskim i ljekovitim biljem.
Tako ćete moći uživati u njegovim blagodatima i tijekom zime.
Vaše bilje bit će posađeno u teglama i vjerojatno neće doseći rast koje bi doseglo da je zasađeno na otvorenom, ali i dalje će posjedovati sva svoja dobra svojstva.
Bilje koje je svježe ubrano osim snažne arome ujedno sadrži i najveću vrijednost minerala i vitamina.
Također, na raspolaganju vam je zaista veliki izbor bilja koje uspijeva u zatvorenom prostoru.
Sve što vam treba je pokoji savjet, prozračna i svijetla prostorija te nekoliko dobro odabranih vrsta bilja.
Kako biste osigurali uvjete za najbolji razvoj biljaka u ovo godišnje doba, savjetujemo vam da započnete sa zdravim sadnicama iz ekološkog uzgoja.
KAKO ZASADITI I UZGOJITI ZAČINSKO BILJE
Pripremili smo detaljne savjete kako najuspješnije možete uzgojiti začinsko i ljekovito bilje kod kuće.
Zemlju za ove biljke morate pažljivo odabrati s obzirom na to da više vole tlo siromašnije organskom tvari.
Običnu zemlju za cvijeće možete pomiješati s pijeskom u omjeru 3:1, a još je bolje nabaviti zemlju za uzgoj kaktusa koja već sadrži i pijesak.
Svaka posuda promjera barem 15 centimetara ili veća poslužit će ako ima na dnu drenažni otvor.
Ipak, biljka će u većoj tegli imati više prostora za brži razvoj korijena i imat ćete bogatiju berbu.
Većina ovih biljaka dobro podnosi vodu, ali potrebno ih je zalijevati tek kad se površina zemlje u tegli osuši.
To ćete najlakše utvrditi tako da zabodete prst oko 2-3 centimetra u zemlju i ako osjetite da je suho, to će biti znak da je potrebno zalijevanje.
Što su temperature više i biljke će tražiti više vode.
Većina bilja voli dnevne temperature između 16-21 Celzijevih stupnjeva, iako mogu podnijeti porast temperature za još pet stupnjeva.
Iznimno je važno da noćne temperature budu niže za barem 12 stupnjeva kako bi se što bolje simulirali vanjski uvjeti.
Za vrijeme toplih jesenskih dana preselite ih na vanjsku stranu prozorske daske ili balkon, i redovno im čistite listove od prašine.
Previše vode ili gnojiva i premalo svijetla može se negativno odraziti na rast biljke ili slabiju kvalitetu eteričnog ulja, što će rezultirati i slabijom aromom i prehrambenom vrijednošću.
Gnojidba začinskog bilja nije neophodna, no može se prihranjivati organskim tekućim gnojivom na bazi morskih algi ili prikladnim kompostom maksimalno jednom mjesečno.
1. Metvica
Metvica je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice usnjača.
Klasasta i paprena vrsta metvice dobar su izbor.
Međutim, imajte na umu da klasasta metvica ima puno blaži okus od paprene i morat ćete njome puno više začiniti jelo kako bi osjetili njezin prepoznatljiv okus.
Metvica se širi poput korova i mora imati posebnu teglu jer bi lako mogla zauzeti prostor drugih biljaka.
Po mogućnosti je stavite na prozorsku dasku, na svijetlo mjesto na kojem neće biti izravno izložena suncu – na prozor ili balkon okrenut na zapadnu ili južnu stranu u jeseni i zimi, a tijekom proljeća i ljeta na istočnu stranu.
Metvica ublažava alergije i astmu te pomaže protiv infekcija.
2. Peršin
Peršin je dvogodišnja biljna vrsta iz porodice štitarki.
Ova biljka voli mjesta koja su izravno izložena sunčevoj svjetlosti, ali polako će rasti i pokraj prozora okrenutog prema istoku ili zapadu.
Peršin je bogat izvor antioksidanata te folne kiseline koja štiti zdravlje srca.
3. Origano ili mravinac
Origano je višegodišnja biljka iz porodice usnjača, samonikla i veoma otporna na sve uvjete.
Najcjenjeniji je divlji ili grčki origano.
Stavite teglu na prozorsku dasku na južnoj strani kako bi biljka dobila što više sunčevog svjetla.
Origano sadrži karvakol zahvaljujući kojem ima jaka antibakterijska i antigljivična svojstva.
4. Ružmarin
Zimzelena višegodišnja biljka igličastih listova otporna na sušu.
Najbolje će rasti ako dobije najveći mogući broj sunčanih sati.
Ružmarin podiže energiju i poboljšava pamćenje, pomaže kod gihta i reumatizma.
5. Kadulja ili žalfija
Kadulja je višegodišnja zimzelena biljka grmolikog oblika, samonikla i veoma otporna na sve uvjete.
Dobro podnosi suhi zrak u zatvorenom prostoru, ali voli izrazito sunčani položaj.
Kadulja ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje. Smiruje, osvježava i okrepljuje, pomaže protiv bolova i visoke temperature.
6. Bosiljak

Jednogodišnja zeljasta biljka.
Grčki i afrički plavi bosiljak su najbolje vrste za uzgoj u zatvorenom prostoru.
Afrički plavi bosiljak ima sličnosti s azijskom ili tajlandskim vrstom jer ima manje i uže listove prošarane plavkasto-ljubičastom bojom uzduž lisnih žila i stabljiku iste boje.
Stavite posađenu biljku na južnu stranu kako bi dobila što više sunca i topline.
Bosiljak je snažni antioksidans i prirodni antibiotik. Jača imunološki sustav i štiti srce i krvne žile.
7. Lovor
Višegodišnji zimzeleni grm koji cijele godine uspijeva u zatvorenom prostoru.
Smjestite ga na prozor ili balkon na istočnoj ili zapadnoj strani i pobrinite se da u tegli bude dovoljno prostora između pojedinih biljaka, zato što je lovoru potrebna dobra cirkulacija zraka.
Lovor potiče cirkulaciju i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Izvor: Alternativa za Vas

OBAVEZNO SVAKO JUTRO: Evo šta morate uraditi čim ustanete iz kreveta



Jutarnja rutina ljudi odmah nakon buđenja, neki ustajaju odmah iz kreveta, mnogo je i onih koji se još uvijek okreću u krevetu, dok se treći protežu. Ovo treće vam treba biti navika.
To se obično radi s namjerom da se pokrene pospano tijelo i mišići.
Međutim, osim fizičke, istezanje ima utjecaj na naše mentalno zdravlje.
To je će pomoći ljudima sa niskim samopoštovanjem da se osjećaju dobro i stvoritiosjećaj povjerenja koje im je nedostajalo.
Naime, samo 2 minute istezanja automatski aktiviratestosteron ( ” hormon dominacije “) i smanjuje nivo kortizola ( “hormona stresa”). Ta kombinacija visokog testosterona i niskog kortizola je odgovorna za stvaranje osjećaja povjerenja.

Samo dvije kašike ujutro rastopit će MASNOĆE sa vašeg struka i butina kao nikada prije!



Gubitak suvišnih kilograma može biti pravi izazov, u to su se mnogi uvjerili. Ali, ovaj prirodni sirup može vam pomoći u postizanju svog cilja.
Hren, kao glavni sastojak sadrži puno vitamina C, kalija, vitamin B1 i B6, vitamin B2, željeza, kao i magnezij i fosfor, ubrzava metabolizam, smanjuje umor i potiče razvoj dobrih bakterija u crijevima.Recept je vrlo jednostavan za pripremiti a sastojci su lako dostupni. Tako da ne mate izgovora da ne probate ovu odličnu smjesu.
Sastojci
125 grama svježeg hrena
4 limuna
3 kašike meda

2 kašičice cimeta
2 cm korijen đumbira

Priprema
Prvo ubaciti đumbir i hren u blender i dobro smiksati. Zatim dodati sok od limuna u miks i dodatno miješati još 3 minute. Pomiješajte sve sa medom i cimetom dok imate dobru smjesu, stavite u posudu i uzimati jednu kašiku dva puta na dan prije obroka ili prije vježbanja. Konzumirati ovu smjesu 3 sedmice a nakon toga napraviti pauzu od 7 dana, nakon koje možete nastaviti sa konzumiranjem smjese naredne 3 sedmice.

Ne bacajte novac na laserske tretmane i kreme! Operite lice s ovim prije odlaska u krevet i uklonie mrlje i bore sa lica!



Ako imate problem sa kožom lica, bolje je da koristite prirodne preparate, a ne da kupujete skupe preparate pune štetnih materija.
Peršun nosi mnoge zdravstvene prednosti, a ova maska od peršuna je idealna za vaše lice.
Potrebni sastojci:
2 kašike listova peršuna
1 mala kašika soka od limuna
200 ml vode
Priprema i način korištenja:
Kuhajte vodu u loncu,a zatim dodajte nasjeckani peršun i kuhatje na laganoj vatri 15 minuta. Sklinte sa vatre i ostavite da se ohladi, a zatim dodajte sok od limuna.Ako imate problem sa kožom lica, bolje je da koristite prirodne preparate, a ne da kupujete skupe preparate pune štetnih materija.

Peršun nosi mnoge zdravstvene prednosti, a ova maska od peršuna je idealna za vaše lice.

Potrebni sastojci:
2 kašike listova peršuna
1 mala kašika soka od limuna
200 ml vode

Priprema i način korištenja:
Kuhajte vodu u loncu,a zatim dodajte nasjeckani peršun i kuhatje na laganoj vatri 15 minuta. Sklinte sa vatre i ostavite da se ohladi, a zatim dodajte sok od limuna.

URADITE OVU STVAR I VIŠE NIKADA NEĆETE VIDETI NI JEDNOG PAUKA U SVOM DOMU

Ukoliko imate problema sa paucima, ovo će biti savršeno rješenje za vas!

Umjesto korištenja toksičnih hemikalija u vašoj kući mi vam nudimo prirodan način da držite pauke izvan vašeg doma zauvek.
Evo šta treba da uradite:
1. ČISTOĆA
Najbolji način da držite pauke napolju jeste da vašu kuću održavate čistom. Iako usisavanje i čišćenje podova zna biti naporno definitivno je vrijedno toga. Također sezonsko čišćenje radite redovno. Kada završite sa unutrašnjim dijelom kuće, pređite na vanjski dio. Ovo zahtjeva uklanjanje bilo kakvog lišća i drugih stvari sa vaše trave i prilaza.
2. JABUČNI OCAT
Jabučni ocat se može koristiti za mnoge stvari, kao i za čišćenje prozora. Ima veoma jak miris koji je poznat po rastjerivanju mravi, komaraca, paukova i drugih insekata. Sve što trebate uraditi jeste da pomiješate jedan dio octa sa malo vode u bočicu i poprskate po kući, naročito po prozorima, vratima i otvorima.

KOJA STE VI KRVNA GRUPA? AB su pravi srećkovići, a ako imate grupu A čuvajte se OVE BOLESTI!


Svi znamo da postoje četiri krvne grupe – A, B, AB i 0 a uz to i dva Rh faktora, plus i minus.
A nosioci različitih krvnih grupa imaju i potpuno različite karaktere. Provjerite.
Mnoga medicinska istraživanja su pokazala da nosioci različitih krvnih grupa imaju i sklonosti ka različotom oboljenjima, ali i neke prednosti koje nosioci drugih grupa nemaju.
KRVNA GRUPA 0
Ovo je najstarija krvna grupa nastala u Africi i to prije više od 50.000 godina. Ono što odlikuje nosioce ove grupe je da oni mogu da daju krv svima drugima, dok oni mogu da prime samo krvnu grupu 0. Nosioci ove krvne grupe imaju mnogo želudačne kiseline i lako razgrađuju bjelančevine iz mesa. Kako im tijelo zahtjeva dosta mesa i teške hrane, preporučljivo je da te kalorije sagore uz neku pojačanu fizičku aktivnost. Ljudi krvne grupe 0 imaju za četvrtinu manji rizik od infarkta i raka želuca, ali s druge strane imaju veću šansu da obole od čira na želucu zbog helikobakterije, a muškarci nosioci ove grupe su podložni većem višku kilograma, a oba psola su vrlo otporna na stres.
Ljudi ove krvne grupe važe za vrlo organizovane, samostalne, disciplinovane, otvorene i društvene. Oni su idealni lideri na privatnom i poslovnom planu.
KRVNA GRUPA A
Ljudima ove krvne grupe najviše prija ishrana bazirana na bilju, a samim tim i lakše tjelesne aktivnosti poput joge ili lagane šetnje. Pripadnici ove krvne grupe imaju veći rizik od obolijevanja od raka želuca, a žene krvne grupe A najčešće mogu da zatrudne i u poznim godinama jer im se broj jajnih ćelija smanjuje najsporijim tempom. Naučnici su utvrdili i da postoje određene veze između ove krvne grupe i sklonosti ka alkoholizmu i opsesivno kompulsivnim poremećajima.
Ljudi ove krvne grupe djeluju potpuno mirno i staloženo, ali to je samo privid i u suštini su perfekcionisti kojima i najmanja sitnica smeta ali to kriju. Zbog toga su skloni frustracijama.
KRVNA GRUPA B
Ljudima ove krvne grupe, što se hrane tiče, prija sve, a preporučuje im se aktivnost poput bicikle ili plivanja. Najviše im prijeti opasnost od Alchajmerove bolesti i uopšte problema sa pamćenjem. Uz to, odlikuje ih i loš imunitet pa su skloni različitim upalama. S druge strane, imaju brži metabolizam od ostalih, pa ih retko muče problemi sa kilogramima.
Ljudi ove krvne grupe su individualci koji najbolje funkcionišu sami ili u vrlo uskim krugovima. Uporni su i istrajni i vrlo rijetko odustaju od zacrtanog plana. Ipak, često su i narcisi što zna da odbije ljude od njih, a uz to su skloni i neodgovornosti i zaboravnosti što im otežava inače dobre međuljudske odnose.
KRVNA GRUPA AB
Ovo  je najmlađa krvna grupa, nastala tek prije oko 1000 godina, pa je ima svega oko 5 posto stanovništva. Kako su naslijedili gomilu antitijela grupa A i B imaju vrlo specifična antitijela protiv infekcija i odličan imunitet. Odlikuje ih i to što mogu da prime krv od svih ostalih grupa.

Kako je ova krvna grupa nastala miješanjem grupa A i B, tako i njeni nosioci mogu da budu sasvim različitih karaktera – i vrlo stidljivi i izrazito društveni, i odgovorni i vrlo problematični. Ono što je zajedničko za sve je da su vrlo izdržljivi i da nikako ne popuštaju pod stresom, ali su i vrlo kruti i rijetko znaju da se povinuju pravilima.
(zena.blic.rs)