Dokazano je da tinejdžeri koji mnogo vremena provode pred kompjuterom ili gledajući u ekran pametnog telefona, kraće spavaju i imaju problema s glavoboljom i napetošću, posebno ako te sprave koriste pred spavanje
Što više vremena tinejdžeri provode pred ekranima kompljutera i mobilnih telefona, to će kraće da spavaju, posebno ako posegnu za mobilnim pre odlaska na spavanje.
Istraživanje je 2012. sproveo Centar za zdravlje dece u Bergenu koje je obuhvatilo oko 10.000 mladih uzrasta od 16 do 19 godina, piše časopis “BMJ Open”.
Stručnjaci su pitali tinejdžere kako spavaju, koliko dugo gledaju u ekrane van škole i kakvu vrstu uređaja koriste.
Ispitanici su kazali da im u proseku treba između osam i devet sati sna da bi se osećali odmorno.
Kod onih koji su pred ekranima provodili više od četiri sata dnevno bilo je tri i po puta više verovatnoće da će noću da spavaju manje od pet sati, pokazalo je istraživanje, koje je utvrdilo i da su imali 49 odsto veće šanse da će im trebati više od 60 minuta da zaspu.
S druge strane, manji je rizik od pomerenog i kraćeg sna primećeni među mladima koji su sat vremena pre spavanja koristili MP3 plejer, konzolu ili televizor.
Problemi povezani s narušenim ritmom uključuju bol u mišićima, napetost i glavobolje, pogotovo ako se predugo igraju igrice.
Prema važećim preporukama Američke akademije za pedijatriju iz 2004, nije dobro imati televizor u spavaćoj sobi, a stručnjaci ističu da to važi i za druge elektronske uređaje poput kompjutera i mobilnih telefona.
Nema komentara:
Objavi komentar